Šikovný úradník nežobre, ale tvorí - inšpiratívny príklad pre slovenských starostov/primátorov

Autor: Peter Furmaník | 3.6.2014 o 10:45 | (upravené 3.6.2014 o 12:49) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1071x

Nudná správa, jedna z tisícov jej podobných, ktorých obsah málokoho zaujíma či preberie: starostovia a primátori slovenských miest a obcí si posedeli na Úrade vlády, kde si od vyššieho "levelu" pýtali zvýšiť svoj prídel z podielových daní. Inými slovami:z peňazí, ktoré štát vyzbieral od pracujúcich a podnikateľov, chcú dostať viac, než majú teraz. Inak vraj nedokážu dostatočne plniť svoje funkcie a kompetencie. Príklad je to nezáživný, bez senzácie, ale krásny: manažérsku neschopnosť či absenciu aktivity/kreativity nami zvolených úradníkov totiž ilustruje dokonale.

Pýtať si peniaze od de facto nadriadeného a následne ich prerozdeľovať ďalej - nižším "levelom" - nie je v podstate žiadnym umením. Taká úradnícka práca, nevyžadujúca si nejaké manažérske schopnosti, tvorivú iskru či akýkoľvek produktívny vklad - pravdupovediac nerozumiem, prečo je v niektorých verejných funkciách odmeňovaná sumou zodpovedajúcou násobku trhového priemeru. Jedným z takýchto úradníckych prípadov za všetky bol bývalý šéf verejnej TV Nižňanský, ktorý si na vykrytie svojho každoročného zúfalo mínusového výsledku jemu zverenej inštitúcie pýtal peniaze od každej z vlád a ešte si za svoje manažérske výsledky vyplatil odmenu.  

Ale preč od dinosaurov. Ocenenie si však zaslúži, keď niekto vybuduje čosi, čo funguje a dokáže plniť svoje funkcie, pričom zdroje zoženie sám, nápadito, bez pýtania a za protihodnotu. Príkladov je možno viac, ale pre mňa asi najlepší odprezentoval starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký na novembrovej konferencii Sloboda Naživo: založením obecnej firmy (áno, podnikaním) zaobstaral financie a znížil v obci nezamestnanosť - teda zabil viac múch jednou ranou, zároveň vypiekol s likvidačne lacnou čínskou konkurenciou a posilnil v obci prirodzenú zodpovednosť. A pri to všetkom sa bavil a svojou normálnosťou a zmyslom pre humor pobavil aj poslucháčov. Pre žobrajúcich starostov (aspoň pre budúcnosť, keďže peniaze od vlády nateraz dostali) je jeho prednáška povinným vzdelávaním, ostatných môže aktivizovať/kreativizovať tiež. Príjemnú zábavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Mesiac neskreslenej reality

Máj bol mesiac, keď viac ako pandémiu bolo vidno všetky ostatné veci. A konečne vieme, ako to tu vlastne vyzerá.


Už ste čítali?