Šikovný úradník nežobre, ale tvorí - inšpiratívny príklad pre slovenských starostov/primátorov

Autor: Peter Furmaník | 3.6.2014 o 10:45 | (upravené 3.6.2014 o 12:49) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  872x

Nudná správa, jedna z tisícov jej podobných, ktorých obsah málokoho zaujíma či preberie: starostovia a primátori slovenských miest a obcí si posedeli na Úrade vlády, kde si od vyššieho "levelu" pýtali zvýšiť svoj prídel z podielových daní. Inými slovami:z peňazí, ktoré štát vyzbieral od pracujúcich a podnikateľov, chcú dostať viac, než majú teraz. Inak vraj nedokážu dostatočne plniť svoje funkcie a kompetencie. Príklad je to nezáživný, bez senzácie, ale krásny: manažérsku neschopnosť či absenciu aktivity/kreativity nami zvolených úradníkov totiž ilustruje dokonale.

Pýtať si peniaze od de facto nadriadeného a následne ich prerozdeľovať ďalej - nižším "levelom" - nie je v podstate žiadnym umením. Taká úradnícka práca, nevyžadujúca si nejaké manažérske schopnosti, tvorivú iskru či akýkoľvek produktívny vklad - pravdupovediac nerozumiem, prečo je v niektorých verejných funkciách odmeňovaná sumou zodpovedajúcou násobku trhového priemeru. Jedným z takýchto úradníckych prípadov za všetky bol bývalý šéf verejnej TV Nižňanský, ktorý si na vykrytie svojho každoročného zúfalo mínusového výsledku jemu zverenej inštitúcie pýtal peniaze od každej z vlád a ešte si za svoje manažérske výsledky vyplatil odmenu.  

Ale preč od dinosaurov. Ocenenie si však zaslúži, keď niekto vybuduje čosi, čo funguje a dokáže plniť svoje funkcie, pričom zdroje zoženie sám, nápadito, bez pýtania a za protihodnotu. Príkladov je možno viac, ale pre mňa asi najlepší odprezentoval starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký na novembrovej konferencii Sloboda Naživo: založením obecnej firmy (áno, podnikaním) zaobstaral financie a znížil v obci nezamestnanosť - teda zabil viac múch jednou ranou, zároveň vypiekol s likvidačne lacnou čínskou konkurenciou a posilnil v obci prirodzenú zodpovednosť. A pri to všetkom sa bavil a svojou normálnosťou a zmyslom pre humor pobavil aj poslucháčov. Pre žobrajúcich starostov (aspoň pre budúcnosť, keďže peniaze od vlády nateraz dostali) je jeho prednáška povinným vzdelávaním, ostatných môže aktivizovať/kreativizovať tiež. Príjemnú zábavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?