V Bratislave bude konferencia o slobodných zamestnancoch a firmách

Autor: Peter Furmaník | 18.11.2013 o 9:30 | (upravené 18.11.2013 o 11:32) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  704x

Pracoval som vo viacerých spoločnostiach. Čo dnes nie je nič zvláštne, práve naopak, striedame zamestnania ako nevďačné deti vymieňajú hračky. Odvážnejšie je však povedať, že nikde som nebol šťastný, hnevalo ma, že mi jednostaj ktosi niečo nakazuje, zakazuje, sleduje mi čas či aktivity a najmä nie je možné povedať, že by som dosahoval nejaké extra výsledky. Naopak, výraznejšie sa mi začalo dariť, až keď som z tradičných firemných schém unikol a de facto sa "oslobodil" - v mojom prípade na voľnú nohu. Resumé: ak sa venujete aktivitám, v ktorých vidíte zmysel, bavia vás + napĺňajú a zároveň pri nich využívate svoje prirodzené danosti, ste výrazne viac "v pohode" v porovnaní s kolieskom v stroji, ktoré ani nevie, prečo sa točí. Ak vám navyše nikto nedýcha na krk a nechá vás robiť to, čo v danej chvíli považujete za správne, potrebné a zaujímavé (aj so všetkými rizikami), ste v ideálnom prostredí pre vlastný osobný a profesionálny rozvoj a hmatateľne bližšia jej aj šanca na ekonomický úspech.

Pred dva a pol rokom som objavil Tomáša Hajzlera a jeho blog o slobode v práci. Písal a hovoril práve o veciach, o ktorých - ako sa mi dlho zdalo - sa nepatrí ani len rozmýšľať. Aj vďaka nemu som si tak trochu prekopal pracovno-sebarealizačný život a vytvoril si priestor, v ktorom som naozaj slobodný, vyberám si, čo robiť chcem, s kým chcem spolupracovať a robím zväčša to, čo ma baví. Tomáš už dlho školí priamo firmy či ľudí, ktorí chcú zmeniť svoj život či podnikanie a pripomína, že sloboda neznamená anarchiu - ako znie prvá námietka každého, kto túto pomerne provokatívnu myšlienku začuje. Práve naopak, je postavená na prirodzenej zodpovednosti, tj dobrovoľných dohodách a záväzkoch z nich plynúcich - pekne to v jednom videu ilustroval zakladateľ akejsi českej slobodnej firmy (ospravedlňujem sa za drsnosť, ale je to citát a je namieste): v slobodnej firme "nie je čo ojebať, človek ojebe akurát tak sám seba."


Slobodu v práci ja osobne chápem ako možnosť zefektívniť podnikanie a prácu s cieľom nájsť rovnováhu medzi šťastím a sebarelizáciou na jednej strane a ekonomickým úspechom na strane druhej. Tomáš síce medzi svoje témy pridáva v poslednej dobe aj viac-menej ľavicové tóny - hovorí, že cieľom firiem má byť šťastie ľudí, firmy by mali rásť len do určitej veľkosti, kritizuje konzum či používanie jednorazových obalov  -  no až tak to zas nevadí. Sme totiž rôzni, máme svoje názory a práve o tom to je - veď je naozaj úžasné, že žijeme v dobe, kedy môžeme diskutovať a navzájom sa obohacovať, koľko len chceme.

 

Za posledný rok som sa osobne spoznal s dvoma ľuďmi, ktorí slobodné firmy sami založili a "koordinujú" (výraz "vedú" sa príliš nehodí, skôr ide o akúsi koordináciu talentov, aktivít a projektov) a ako sami priznávajú, ide o experiment. Čo do počtu viac sa v ČR+SR nachádza slobodných podnikateľov v zmysle freelancerov - títo berú obchodné vzťahy na partnerskej úrovni a nie sú otrokmi zákaziek a ich zadávateľov. Možno to tak ľahko nejde v každej branži, hoci sú názory, že to možné je - uvidíme, všetko je o vývoji. Chuť či potreba zmeniť spôsob práce z povinnosti, nudy príp. trápenia na radosť, naplnenie a zmysel s bonusmi ako zábava, hra či šťastie však existuje asi v každom z nás - aj keď je to niekedy ťažké priznať.

 

Jednou z aktivít okolo slobody v práci je aj "live" stretnutie ľudí, ktorých táto téma zaujíma a tak trochu aj spája - neformálna konferencia "Sloboda naživo". Jej tretí ročník bude už túto stredu 20. novembra v Bratislave a organizoval ho tím dobrovoľníkov zo Slovenska. Podľa zoznamu rečníkov a samotného programu bude témou nielen sloboda zamestnancov a podnikateľov, ale aj sloboda ako taká. Porozprávajú napr. Michal Meško, Ján Košturiak, Illah van Oijen, či ekonómovia Radovan Ďurana z INESS či Tomáš Sedláček, autor Ekonomie dobra a zla. Dnes teda takáto pozvánka, uvidíme sa :)


Ako malá ochutnávka päťnásťminútkovka Jaroslava Dušeka z minulého ročníka:


PS Na blog Slobodavpráci.sk, ktorý prevádzkuje práve slovenský tím okolo spomenutej konferencie, sám občas prispievam. Rovnako ako celé hnutie či konferencia, ide o neziskovú dobrovoľnícku aktivitu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Mesiac neskreslenej reality

Máj bol mesiac, keď viac ako pandémiu bolo vidno všetky ostatné veci. A konečne vieme, ako to tu vlastne vyzerá.


Už ste čítali?