8 tipov, ako uspieť v najmenej dôležitých slovenských voľbách

Autor: Peter Furmaník | 11.11.2013 o 10:57 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  765x

V sobotu večer som v a pred budovou košického VÚC zaregistroval možno prvýkrát v živote nejakých pohybujúcich sa ľudí a vôbec aký-taký život. V niekoľkých miestnostiach sa svietilo, pred vchodom postávalo. Ide o prostriedky, pracovné miesta a zákazky na ďalších pár rokov, netreba preto nič zanedbať a aspoň pár hodín, pred tým, než otvoríme šampanské, si od nervozity obhrýzať nechty. Vyhrať voľby do VÚC, založených pôvodne s dobrou myšlienkou, no s takmer nulovým prípadne záporným reálnym výsledkom v praxi, dnes totiž nevyžaduje nejakú veľkú námahu či kreativitu. Tu je pár odkukaných a podľa všetkého aj fungujúcich spôsobov:

1. Oblepte mestá a obce vo vašom kraji kraji veľkými aj malými obrázkami, na ktorých bude vaša tvár, meno a číslo na hlasovacom lístku

Tí šikovnejší môžu pridať aj nejaký imbecilný slogan v rozsahu max. 2-5 slov - ideálne bez nápadu, šťavy, obsahu, o kontroverzii ani nehovoriac, tj nudný a neškodný a mal by obsahovať slovo "kraj". Ak kandidujete z pozície už pôsobiaceho župana, spomeňte kontiuitu, napríklad sloganom "Ideme ďalej". Určite nezabudnite na oblek s kravatou a dôležitý výraz, múdro pôsobia aj zložené okuliare v rukách.

2. Šetrite si energiu

V žiadnom prípade sa nedajte na nejakú dlhodobejšiu činnosť mesiace či roky pred voľbami. Konkrétna práca pre váš kraj, organizovanie podujatí, blogovanie či debaty stoja totiž veľa energie a navyše je potrebné mať obsah a nápady, byť aktívny a pracovitý a najmä konať skutočne potrebné veci. V skutočnosti postačí spustiť kombinovanú bilboardovo-letákovú kampaň maximálne mesiac pred voľbami. Ak by ste sa aktivizovali skôr, ľudia by na vás tak či tak zabudli a stratili by ste veľa energie, času a prostriedkov.

3. Kandidujte z pozície poslanca iného parlamentu či inej verejnej funkcie

Ak je už vaša tvár známa napr. z mestských funkcií , "veľkého" parlamentu či ste dokonca bývalý minister, ste jednoznačne vo výhode. Ľudia vám totiž podvedome akosi veria a vaše meno či tvár si spájajú so skúsenosťami, tvrdou prácou a zásluhami, ktoré ste pre krajinu vykonali. Určite nič nepokazíte, ak v nejakej debate či letáku spomeniete, že do ďalšieho parlamentu kandidujte PRÁVE PRETO - totiž, aby ste spojením funkcií vykonali vďaka prirodzenému synergickému efektu pre krajinu viac. (Samozrejme v žiadnom nepoužite výraz "synergia" či iné cudzie slovo - tým by ste všetko zabili)

4. Nalepte sa na najúspešnejšiu stranu

Určite nevstupujte do politiky na kandidátke nejakého viacnásobného lúzera či nejakej novej nadšeneckej mikrostrany. Ľudia majú radi istoty a prirodzene pragmatickým rozhodnutím budúceho poslanca VÚC je spojiť sa s tými najistejšími, najúspešnejšími a najobľúbenejšími. Voliči vám to uveria a v podstate ani nebudete musieť míňať prostriedky či energiu na nejakú kampaň či obsah - jednoducho sa zveziete na dobrom mene svojho mecenáša. Jedinou námahou je sa pekne tváriť, keď vás fotia a samozrejme - ešte predtým - sa na slovenský spôsob ambiciózne pretlačiť do tímu snov. Pomôžu priatelia, "priatelia", rodinné, pracovné či biznis zväzky, pozornosti - všetci sa tu poznáme a naša motivácia je rovnaká, nie je preto potrebné sa na nič hrať. Platí pravidlo: čím bezvýnamnejší je váš prínos pre spoločnosť, o to úspešnejšie "zviera" si na svoju hviezdnu dráhu musíte vybrať.

5. Ak vás pozvú, vystúpte v televíznej debate

Na položené otázky ohľadne riešení pre oblasti, ktoré vás ako budúceho župana, resp. poslanca čakajú, odpovedajte smelo, na plnú hubu a s čo najradikálnejším obsahom. Kritizujte krajinu, ekonomický systém, hovorte o sociálnych dávkach, platoch, nezamestnanosti mladých či dôchodkoch - v každom prípade sa vyjadrujte najmä k témam, ktoré sú úplne mimo praktických i formálnych kompetencií župy či župana. Na usmerenia moderátorov, aby ste hovorili k veci a nestrácali zo zreteľa práve svoje budúce reálne kompetencie, reagujte rozhorčene, so spravodlivým hnevom a vetou "kompetencie nie sú podstatné". Vhodné je spomenúť aj chodníky, výtlky či pritiahnutie zahraničných investorov, lebo len títo dávajú ľuďom prácu.

6. Nezabudnite na letákový spam

Ak už pred voľbami nejakú volenú funkciu vykonávate, určite neschybíte, ak obsahom vašej tlačoviny budú obrázky vašej ctenej osoby pri rôznych bezvýznamných, no vďačných spoločensko-kultúrnych podujatiach - váš príhovor na dňoch vašej obce, slávnostné prestrihnutie pásky či iné otvorenie voľačoho iného. K obrázkom pripojte text maximálne v rozsahu jednej vety typu "Na dňoch mesta s primátorom XY" (kombinácia s bodmi 3 a 4).

7. Vydajte a do schránok nahádžte jednorazové noviny, hovoriace o vašej činnosti či úspechoch (kvalitnejšia varianta bodu č. 7)

V slovenskom konkurenčnom prostredí sa nájde mnoho reklamných agentúr či slobodných novinárov, ktorí za slušný honorár z rozpočtu VÚC vyhotovia časopis len a len o vás. Prázdne heslá z bilboardov rozvinie priemerný kreatívec do rozsiahlejších článkov či ód na úspechy aktuálneho zloženia VÚC, pričom použiť layout denníka "Pravda" z osemdesiatych rokov nie je určite zlý ťah - ľudia si totiž radi zaspomínajú. Samozrejme platí aj bod č. 2 - stačí ich poslať jednorazovo pred voľbami. Pravidelné informovanie stojí peniaze, energiu a hlavne by asi nebolo o čom.

8. Nepodceňujte ani Rómov

Sú lojálni a za pár centov poistia váš úspech. Netrápte sa občasnými výčitkami svedomia, že podplácaním len zvyšujete ich závislosť na štátnych peniazoch, ktorú by ste ako budúci zástupca ľudu mali riešiť. Práve naopak. Ich kupovaním - pred voľbami či dlhodobými dávkami - totiž kupujete dlhodobý sociálny zmier i praktický pouličný mier. Rozpočet to musí vydržať a pracujúci či podnikatelia sa budú musieť uspokojiť s občasnými vyjadreniami ich názorov v rodinnom kruhu, v krčme či na blogoch.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?