Čo som objavil v Lolite : Nesúď, lebo budeš súdený

Autor: Peter Furmaník | 27.6.2013 o 12:07 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  1294x

Deviantný štyridsiatnik, trpiaci viacmenej chorobnou túžbou po presne definovanom type dvanásťročných "nymfičiek" sa zaľúbi do svojej nevlastnej - rovnako dvanásťročnej - dcéry, prežije s ňou niekoľkoročný románik se vším všudy, za čo ho na konci príbehu stihne zaslúžený trest. To je asi všetko, čo sa týka deja slávnej, šesťdesiat rokov starej a tristostrán hrubej knihy, ktorej sa okrem iného dostalo aj dvoch zaujímavých filmových spracovaní a neustáleho vydávania a čítania. Kúpil som ju už dávno a nechcelo sa mi do nej: veď čo nové v nej už len môžem objaviť? Na druhej strane ma však vždy zaujímalo, čo môže byť na tých tristo stranách také zvláštne.

Dosť som sa nudil, až príliš. Na dnešné kritériá čítania je príliš opisná, rozvláčná a podrobná - myšlienkové pochody Humberta Humberta krok za krokom a plaziaci sa dej. Pobavili ironicko-sarkastické postrehy o dobe, ľuďoch, malomeštiactve. A ešte niečo?


Asi v polovici som však objavil čosi svoje a pre seba - ako hovoria literárni vedci, vlastnú čitateľskú skúsenosť, resp. to, čím príbeh dotvára čitateľ samotným procesom čítania.


Veci často nie sú takými, akými sa javia navonok. Najmä ľudia, ich duša a príbehy - často si totiž myslíme, že o druhých vieme všetko; že všetkému, čo sa ich týka, rozumieme. A pritom nemáme "šajn". Na pochopenie každého ľudského príbehu by sme museli poznať celú dušu a jej pochody, detstvo, príbeh, všetko to rozanalyzovať, rozbiť na márne kúšky, sústrediť sto percent informácií, dokázať sa do toho celého vcítiť - a vlastne mať to takéto niečo prirodzený talent, cit a zručnosť. A ak sa nám to aj napriek všetkých prirodzene existujúcim obmedzeniam a prekážkam predsa len nejako podarí, vo väčšine prípadov sa nám odkryje čosi úplne iné, než sme si pôvodne - unáhlene, povrchne a s predsudkami - predstavovali.

 

Čosi podobné sa mi občas stáva: ktosi, v domení, že pojedol všetko múdrosť sveta i ľudí, hodnotí, súdi, ba dokonca dáva doporučenia a návrhy, pričom o hodnotenej záležitosti vie "trt". Má ma priradeného, zadefinovaného, jasného, k stene postaveného a takmer už aj odstreleného. Blbá situácia, no bežný príbeh. A robím to často aj ja, som človek ako všetci ostatní.

 

Právo táto cesta však nevedie nikam. "Nesúď, lebo budeš súdený" - takýmto pekným mottom kresťanskej filozofie by som opísal svoj dojem z Nabokovovej "Lolity" a zároveň aj z našich smiešnych, zanedbateľných a žabomyších ľudských príbehov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?