Zbavte sa pijavíc a bude sa vám ľahšie rásť

Autor: Peter Furmaník | 20.3.2012 o 9:46 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  1017x

Mám pocit, že som objavil som novú timemanagementovú metódu a po čiastočne úspešnom odskúšaní sa o ňu rád podelím. Možno ani nie je nová, ale urobím to aj napriek tomu:)

Najprv definícia:

Pijavica = tvor odoberajúci produkciu či služby resp. energiu či čas bez uznania nároku na odmenu, honorár či plnenie akéhokoľvek iného druhu. Pravidelne a často sa vracia inými cestami, než tými, z ktorých ste ho naposledy vyhodili a podľa všetkého to považuje za správne, normálne, jednoducho si neuvedomuje alebo nie je schopný si sebakriticky priznať, že je to netaktné, neslušné a neľudské. Vyskytuje sa predovšetkým u freelancerov, teda ľudí na voľnej nohe či ľudí riadiacich vlastné firmy. (Pod pojem "pijavice" môžme pokojne vsunúť aj ľudí, označovaných za "zlých" klientov - teda tých, s ktorými sa pracuje mimoriadne ťažko a rovnako vám skôr berú ako dávajú. A naopak, vynechajme prípady, keď poskytujeme čosi priateľom, za symbolickú cenu, pracovné náklady či naozaj pracujeme len za referencie).

Čo s nimi?

Spôsoby zbavenia sa pijavíc:

1. vyžiadanie si protihodnoty - jednoducho dostať energiu a čas späť. Či už vo forme peňazí alebo inak - bartrom či inou pomocou, pri ktorej pijavica minie svoj čas, energiu či talent, aby ste zas dostali niečo na oplátku vy. Problémom býva, že tento spôsob skôr nefunguje, ako funguje - pijavica jednoducho nemá čo poskytnúť, prípadne to nepovažuje za potrebné. Ak sa vám predsa podarí čosi získať späť, vznikne síce vyrovnaný vzťah, pijavica však neodíde. V prípade, že ju chcete zlikvidovať úplne, musíte použiť ďalšie možnosti:

2. zdokumentovanie spolupráce - ak vás navštívi pijavica, jednoducho mu dajte podpísať zmluvu či objednávku na danú službu či dielo. Ak sa ho týmto nezbavíte, službu a dielo vykonajte a následne mu dajte podpísať faktúru, prípadne doručte poštou. V ideálnom prípade vám pošle fakturovanú sumu, v rovnako ideálnom prípade máte poruke takmer všetky podklady pre súdnu žalobu. Ak ani to naňho neplatí, nabudúce sa mu už len oháňajte pred nosom danými papiermi.

3. afektovaný súhlas - sľúbte mu, že to spravíte, súhlaste bez problémov, aj keď vás urguje do telefónu, vždy hovorte, že to bude, bude a bude. Ale nebude. Nespokojný s vašimi službami a "spoľahlivosťou" sa na vás už neobráti.

4. extrémna cena - ak je to možné, oznámte mu, že nie je problém, ale za toľko a toľko. "Toľko" bude v tomto prípade príliš veľa. Ako správny ješitný tvor sa v tomto prípade nafúkne, oduje, urazí, pohorší, zakrúti hlavou, že "preboha, za čo? veď to si sadnem a urobíme to s mojou tetou za pár minút". Krásny výsledok

5. šírenie nespoľahlivosti a zlého mena - keďže si chcete udržať dobré vzťahy, používajte túto cestu len v krajnom prípade. V dobe webov, blogov, sociálnych sietí a rôznych referencie poskytujúcich stránok nie je problém rozšíriť fakt, že daná pijavica je skutočne nespoľahlivý tvor a neradno s ním spolupracovať. Či už podstránka "Neplatiči", samostatný článok na blogu či virálna info na fb stránke. Twitter nedávno v priebehu pár hodín zmenil stanovisko takej mamutej inštitúcie, ako je SLSP. A Koloman Kertész Bagala prostredníctvom fb eventu prinútil akéhosi svojho neplatiča uhradiť svoje dlhy.

6. asertívne zbavenie sa - ľahko sa to hovorí, ťažšie realizuje. Jednoducho sa prekonajte a pošlite ho....kam len chcete.

Existujú aj originálnejšie riešenia, tie si však nechám pre seba:)

Zbaviť sa pijavíc - taký bol môj minuloročný novoročný záväzok 2011. Čiastočne sa mi podaril, ostatné sa rieši a vidím to nádejne:) Dajte si (síce už nie novoročný, ale predsa len) záväzok zbaviť sa svojich pijavíc. Bude sa vám ľahšie rásť:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?