reklama

12 dôvodov, prečo aspoň raz za život zažiť Sziget

Tohto roku som sa už po štvrtýkrát zúčastnil budapeštianskeho multifestivalu Sziget. 19-emu ročníku sa v slovenských médiách konečne dostalo viac pozornosti než býva zvykom. Ide skutočne o jeden z naj eventov Európy vôbe

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
  • Ostrov - "sziget" znamená v maďarčine ostrov a celý festival sa doslova odohráva na ostrove v Dunaji, ktorý je z každej strany ohraničený vodou. Z jednej strany je pomerne blízo brehu, takže je možné dostať sa naň cez starý most; kto chce dobrodružstvo, môže prísť z druhej strany loďou, najmä v noci je to vraj krásne. Ostrov ako krajina oddelená od bežného sveta má svoju čarovnú atmosféru a vlastne je takou bláznivou a neviazanou alternatívou k tomu normálnemu, ktorý začína už pár metrov za jeho hranicami.

  • Ľudia a atmosféra - sú ľudia zo Západu a z Východu rozdielni? Možno v podstate nie, avšak históriou určite áno. Oni boli odjakživa slobodní a ekonomicky i technicky rástli, my sa to posledných pár rokov sa to učíme. A to je aj vidieť. Návštevníci Szigetu sú z väčšej časti Európania či inokontinentálci, Maďarov je málo, zo Slovákov chodí iba zopárkusová elita :) Minimálne počas týždňa trvania festivalu sú títo ľudia k sebe očividne ohľaduplní, slušní, ústretoví a otvorení, komunikácia bezprostredná a pohodová, skrátka medziľudský raj.

  • Dĺžka - Sziget trvá 5+2 dni, kedysi zabral dokonca 8 dní. V podstate sa dá ísť z programu do programu nonstop, zem duní skoro neustále a osoby citlivé na zvuky či chtivé zažiť všetko, čo sa dá, sa počas festivalu veru nevyspia. V nedeľu skoro ráno (7.deň) mi akýsi Holanďan rozprával, že nespal 60 hodín. Že vie, ako na to. A že na čom všetkom celú tú dobu tripuje:)

  • Služby - popri samozrejmostiach ako je hygiena, bezpečnosť či všadeprítomné informácie, zvyšujú komfort napr. možnosť kúpiť si cestovný lístok na vlak, na naše pomery prekvapivo funkčné straty a nálezy, pošta, bankomaty i jedinečná szigetovská platobná karta. Na Szigete sa dá dokonca pekne nakúpiť a to nielen suveníry, ale aj obyčajný textil, obuv či hudobné nástroje, rovnako značkové i hand-made. Keď si občas niečo vyberiem, tak mi to pár ľudí tuto závidí.

  • Program - 59 dajme tomu stageov, na ktorých odohráva program, dá možnosť zabaviť sa naozaj každému. Akurát môže byť ľúto, že sme ostatné nestihli, a muzikantom to, že ich nevidelo všetkých 400 tisíc návštevníkov, čo už. Headlineri sú lákadlom každého festivalu, keďže však Pulp, Chemical Brothers či Manic Street Preachers mi naozaj nič nehovoria, Main Stage som si tohto roku dovolil odignorovať a nemal som prečo banovať. Dobrý program je skoro neustále na World Music Stage, komornom altánku Octopus či v Rómskom stane, kde sa na muziku cigánov či ethno-muzikantov inej farby tancuje spontánne a bujaro nonstop. Mojím tohtoročným objavom bola Transkapela, mama, dcéra, otec a ešte ktosi, poľské klezmer ethno s dvoma sólo husľami a bolo to krásne, tu sú.

Nielen však muzika. Muzeálna štvrť, športovisko, živá lanovka, krčma vo vzduchu, pouličné pohybové divadlo (chodúle, ohne, povrazy a tak), stan s hazardnými hrami, park na čítanie kníh aj s knihami, slam poetry, filmy a classical music. Napríklad.

  • Multikulti a rozmanitosť - v časti zvanej Občiansky ostrov sa prezentuje zmes všakovakých neziskových a nadnárodných organizácií, hnutí a ideológií. Katolíci a evanjelici, židia a moslimovia, americká ambasáda i európska únia, sobášenie párov rovnakého i (tohtoročná novinka) odlišného pohlavia, feministky i homosexuáli, zelení i priaznivci trhového hospodárstva, právna, psychologická, partnerská i sexuologická poradňa, HIV testy, čistenie čakier i vzdelávacie inštitúcie, tí všetci tam vedľa seba nažívajú v mieri, tak to má byť a tak je to pekné, stačí si len vybrať.

Nedávno som sa s kýmsi skutočne sčítaným rozprával o tom, ako bezcharakterní politici na oboch stranách Dunaja udržiavajú studenú vojnu a rozdeľujú oba národy, ktoré však v skutočnosti majú takú prepletenú a bohatú spoločnú históriu a keby si ju jednoducho uvedomili, priznali a spropagovali, slušne všetci profitujeme z dobrých vzťahov a cestovného ruchu. Szigetovská "Maďarská dedina" je taký promo-dvor, prezentuje rôzne jedlá, domáce výrobky, potraviny, nápoje a hlavne ľudovú muziku z Maďarska. Objavil som tam krojovaných folkloristov spievať čosi ako "Napi se matičko napi se". No, hungarikum to skrátka nebolo. Napokon to boli balkánci. Ale aj to je pekné, je to na dobrej ceste a možno, že raz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Konkurencia - reštauračné služby poskytuje 70-80 stánkov a nápoje asi rovnaký počet krčiem a barov. Manažment festivalu pochopil, že konkurencia robí divy, preto sa v rade čaká len málokedy a každý je rád, že vás môžu obslúžiť a zarobiť. Ceny väčšiny štandarných nápojov síce stanovuje direktívne na rovnakej úrovni a ceny jedál medziročne skôr rastú ako klesajú, vyberať však je z čoho. Stačí sa len rozhodnúť, čo si dáte.

  • Zábava od srdca - kombináciou ostrovnej osamotenosti, západo a juhoeurópskej mentality a úžasného programu sa ľudia na szigete bavia akosi nespútanejšie, živelnejšie a skutočne od srdca radostnejšie než sme zvyknutí povedzme my:). Na druhej strane som ešte nezažil, že by kohosi napadli či zbili či inak narušili pozitívnu radosť. Tejto energii sú prispôsobené aj niektoré krčmy so špeciálnou architektúrou, umozňujúcou celonočné skákanie a tancovanie na stoloch či niekoľkých poschodiach.

  • Biznis - festival organizuje súkromná firma a podľa toho, čo hovorí, dosahuje každoročne zisk. Čo je odpoveďou všetkým nezávislým kultúrnym aktivistom, ktorý bez desiatok miliónov európskych či iných verejných peňazí nevedia usporiadať nič. Szigetovská firma nemusí mestu platiť za ostrov nájomné, po skončení festivalu však priestor rekultivuje, zazelení, skrátka na vlastné náklady uvedie do pôvodného stavu. Začiatkom roka nastal problém, keď novozvolený orbánovský starosta narušil tradíciu a vyrubil festivalu nájomné, ktorého by ho zlikvidovalo. Po protestoch a otvorených listoch významných osobností, apelujúcich na kultúrny, ekonomický a propagačný význam festivalu, svoj krok stiahol. Teraz sa mračí na prvej strane festivalového bulletinu, v príhovore vyzdvihuje práve onen všestranný význam podujatia a praje príjemnú zábavu. Politici nemajú charakter asi nikde na svete.

  • Živelnosť - keď sa čosi deje, tak nielen na pódiách či v krčmách. Na szigete začne čosi úplne nečakane, na ulici, v aleji či pri strome. Keď sa o tretej v noci objavil na jednej z ulíc cca 20-členný bubenícky orchester s dirigentom, v sekunde okolo nich tancoval dav. Na chvíľu obkolesili idúce auto, pobúchali si s radosťou spolu so šoférom a potom ho úplne prirodzene nechali prejsť. Ešte som nevidel, že sa improvizácia dá oddirigovať. Bateria Bloco X

  • Žrádlo a pitie - na Szigete možno nájsť aj párky, ale dá si ich len zúfalec:). Ponuka čerstvých na mieste pripravených pokrmov je skutočná široká, hlboká a predovšetkým chutná. Zastúpenie mnohých svetových kuchýň je jednou zo slávnych čŕt festivalu, okrem klasiky india, čína, vietnam, maďar či balkán si vyberú vegetariáni, biojedáci i fairtradejedáci. A kto nemusí bary a krčmy s vlastným programom či hudbou, môže navštíviť vínny dvor s vínami s Egru či Tokaja či všakovaké čajovne. Aj s brušnými tanečnicami ako bonus k čaju:)

  • Sloboda v srdci - občas sa ma ktosi opýta, či nie som na podobné udalosti trochu starý. Cestou zo Szigetu som sedel vo vlaku so 63-ročným newyorčanom, ktorý cestuje po svete a teraz išiel čudujsasvete z trasy Praha-Viedeň-Budapešt rovno do Svidníka navštíviť svojich niekdajších žiakov. Že vraj jemu tiež ktosi neustále krúti hlavou, že prečo nesedí doma na riti a nehrá sa s vnúčatami. Že aspoň niektorí členovia rodiny ho aj chápu, že to má v srdci. A že každý nech si nechá svoj životný štýl, aký sa mu páči, no nech nechá na pokoji aj život toho druhého. Na Szigete je síce veľa mladých 20+, ale aj veľa rodín s deťmi či bielovlasých pánov, ktorí prišli pozrieť svoje obľúbené legendy aj objaviť neznámu kvalitnú muziku a tešiť sa z nej rovnako ako všetci ostatní. Vedia, že hlavné je ísť za srdcom a ostatné je nepodstatné.

Budúci rok má Sziget 20 rokov. Možno by sa patrilo aj prekvapenie, v každom prípade bude pekný aj bez neho:)

Kilometre pekných fotiek zo Szigetu na oficiálnej webovej i facebookovskej stránke.

Peter Furmaník

Peter Furmaník

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milovník umenia, literatúry a slobody, tulák, provokatér, libertarián; inak firemný ekonóm & konzultant + profi autor a bloger. O financiách a podnikaní píšem predovšetkým na Ľudskourečou.sk Zoznam autorových rubrík:  Naokolo naživowe are the culturePohľady a pocityMoje najmilovanejšie mestoBiznis - základ nášho bytiaSmrteľníciNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu