Šikovný úradník nežobre, ale tvorí - inšpiratívny príklad pre slovenských starostov/primátorov

Autor: Peter Furmaník | 3.6.2014 o 10:45 | (upravené 3.6.2014 o 12:49) Karma článku: 5,21 | Prečítané:  846x

Nudná správa, jedna z tisícov jej podobných, ktorých obsah málokoho zaujíma či preberie: starostovia a primátori slovenských miest a obcí si posedeli na Úrade vlády, kde si od vyššieho "levelu" pýtali zvýšiť svoj prídel z podielových daní. Inými slovami:z peňazí, ktoré štát vyzbieral od pracujúcich a podnikateľov, chcú dostať viac, než majú teraz. Inak vraj nedokážu dostatočne plniť svoje funkcie a kompetencie. Príklad je to nezáživný, bez senzácie, ale krásny: manažérsku neschopnosť či absenciu aktivity/kreativity nami zvolených úradníkov totiž ilustruje dokonale.

Pýtať si peniaze od de facto nadriadeného a následne ich prerozdeľovať ďalej - nižším "levelom" - nie je v podstate žiadnym umením. Taká úradnícka práca, nevyžadujúca si nejaké manažérske schopnosti, tvorivú iskru či akýkoľvek produktívny vklad - pravdupovediac nerozumiem, prečo je v niektorých verejných funkciách odmeňovaná sumou zodpovedajúcou násobku trhového priemeru. Jedným z takýchto úradníckych prípadov za všetky bol bývalý šéf verejnej TV Nižňanský, ktorý si na vykrytie svojho každoročného zúfalo mínusového výsledku jemu zverenej inštitúcie pýtal peniaze od každej z vlád a ešte si za svoje manažérske výsledky vyplatil odmenu.  

Ale preč od dinosaurov. Ocenenie si však zaslúži, keď niekto vybuduje čosi, čo funguje a dokáže plniť svoje funkcie, pričom zdroje zoženie sám, nápadito, bez pýtania a za protihodnotu. Príkladov je možno viac, ale pre mňa asi najlepší odprezentoval starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký na novembrovej konferencii Sloboda Naživo: založením obecnej firmy (áno, podnikaním) zaobstaral financie a znížil v obci nezamestnanosť - teda zabil viac múch jednou ranou, zároveň vypiekol s likvidačne lacnou čínskou konkurenciou a posilnil v obci prirodzenú zodpovednosť. A pri to všetkom sa bavil a svojou normálnosťou a zmyslom pre humor pobavil aj poslucháčov. Pre žobrajúcich starostov (aspoň pre budúcnosť, keďže peniaze od vlády nateraz dostali) je jeho prednáška povinným vzdelávaním, ostatných môže aktivizovať/kreativizovať tiež. Príjemnú zábavu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?